İlham Əliyevin Serbiyaya həyata keçirdiyi səfər iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu səfər Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini bir daha nümayiş etdirdi və qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın davamlı xarakter aldığını göstərdi.
Səfər çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli görüşlərdə siyasi dialoqun genişləndirilməsi, iqtisadi və ticari əlaqələrin dərinləşdirilməsi məsələləri müzakirə olundu. Xüsusilə enerji, nəqliyyat və infrastruktur sahələrində əməkdaşlığın artırılması prioritet istiqamət kimi vurğulandı. Bu isə hər iki ölkənin regional layihələrdə daha fəal rol oynamasına zəmin yaradır.
Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə Serbiya tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Bu kontekstdə enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, alternativ marşrutların inkişafı və uzunmüddətli tərəfdaşlıq perspektivləri xüsusi diqqət mərkəzində oldu. Azərbaycan qazının Avropa bazarına çıxışı Serbiya üçün də yeni imkanlar açır.
Səfər zamanı humanitar və mədəni əlaqələrin inkişafı məsələləri də gündəmdə idi. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində qarşılıqlı mübadilələrin artırılması xalqlar arasında yaxınlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir. Bu, dövlətlərarası münasibətlərin sosial-humanitar təməlini gücləndirən mühüm amildir.
Azərbaycan və Serbiya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də bir-birinə dəstək nümayiş etdirir. Qarşılıqlı hörmət və suverenliyə əsaslanan bu münasibətlər beynəlxalq hüququn prinsiplərinə sadiqliyin göstəricisidir. Hər iki ölkə regional sabitlik və əməkdaşlıq mühitinin qorunmasında maraqlıdır.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan–Serbiya tərəfdaşlığı möhkəm siyasi iradəyə və ortaq maraqlara əsaslanır. Bu səfər gələcək layihələrin reallaşdırılması, iqtisadi dövriyyənin artırılması və iki xalq arasında dostluq əlaqələrinin daha da güclənməsi üçün yeni perspektivlər açdı.
Ramil Mehdiyev,
Nizami Rayon Sosial-İctimai Maarifləndirmə İctimai Birliyinin İnnovativ ideyaların reallaşdırılması və kommunikasiya şöbəsinin müdiri